Ochotnicza straż pożarna powstała w 1922r. Od tej pory staramy się nieść pomoc wszystkim, którzy jej potrzebują.

Podsumowanie roku 2013

14.01.2014
Początek nowego roku to czas podsumowań.  Postanowiliśmy wykorzystać tę okazję i przygotowaliśmy statystyki dotyczące działalności bojowej naszej jednostki.

Wyjazdy ratowniczo-gaśnicze

W ubiegłym roku 23 razy wyjeżdzaliśmy alarmowo do róznego rodzaju zdarzeń.Jak widać na powyższym wykresie najwięcej razy, bo aż 18, wyjeżdzaliśmy do likwidacji miejscowych zagrożeń. Jest to bardzo ogólne pojęcie, zawierające w sobie wypadki drogowe, działania przeciwpowodziowe i inne. Poniżej wykres prezentujący ilość wyjazdów do poszczególnych typów zdarzeń.

Najczęściej wyjeżdzaliśmy do działań związanych do usuwania skutków obfitych opadów deszczu. Działania te obejmowały zarówno wypompowywanie wody z zalanych piwnic jak i udrażnianie zatkanych przepustów pod drogami.
Bardzo cieszy fakt, że w porównaniu do lat ubiegłych, znacząco spadła ilość wyjazdów do pożarów. Było to spowodowane głównie brakiem wypalania traw w okresie wiosennym.


Większość interwencji miała miejsce na terenie chronionym przez naszą jednostkę (sołectwa Wola Zabierzowska i Chobot), jednak dwukrotnie wyjeżdzaliśmy do pomocy innym jednostkom do innych miejscowości naszej gminy.Do akcji wyjeżdzało 15 strażaków ratowników. Czas jaki łącznie spędzili na akcjach to ponad 160 godzin, co oznacza, że każdy ze strażaków na akcjach ratowniczo-gaśniczych spędził średnio blisko 11 godzin.
Najkrótsza akcja trwała 20 minut, najdłuższa ponad 6 i pół godziny.
Średnio do każdego zgłoszenia wyjeżdzało 5 strażaków, a czas wyjazdu od zaalarmowania do odjazdu zastępu z remizy to 4 minuty.

Szkolenia i ćwiczenia

W roku 2013 nasi druhowie uczestniczyli w dwóch kursach szkoleniowych organizowanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Dwie osoby zdobyły uprawnienia dowódcy OSP, zyskując tym samym możliwość dowodzenia akcjami ratowniczo-gaśniczymi. Kolejne 3 zaliczyły pozytywnie egzamin strażaków ratowników I i II stopnia zyskując prawo do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
 

Sprzęt

W ubiegłym roku udało nam się pozyskać 3 nowe komplety ubrań bojowych wraz z obuwiem specjalnym oraz hełmami ochronnymi, aluminiową drabinę nasadkową DN 3x2,7, zestaw dysków sygnalizacyjnych używanych do oznakowania miejsca działań ratowniczych oraz radiotelefon przewoźny.
Miejmy nadzieję, że ilość wyjazdów w rozpoczynającym się rok będzie jeszcze mniejsza, a wzrośnie ilość wyszkolonych strażaków oraz nowego sprzętu.
Za wszelkie okazane wsparcie i każde dobre słowo serdecznie dziękujemy.
  • gości online: 2
  • odwiedzin: 305579
  • liczba aktualności: 112
  • liczba galerii: 26
© Copyrights 2011 OSP Wola Zabierzowska.